Bota

Sot në Moskë funerali i Alexei Navalny mes masave të rrepta të sigurisë, frikë nga arrestimet

sot ne moske funerali i alexei navalny mes masave te rrepta te sigurise frike nga arrestimet
sot ne moske funerali i alexei navalny mes masave te rrepta te sigurise frike nga arrestimet

Politikani rus i opozitës Alexei Navalny do të varroset sot në Moskë mes masave të rrepta sigurie dhe frikës së një goditjeje nga policia dy javë pasi ai vdiq papritur në moshën 47-vjeçare në një burg të Arktikut.

Aleatët e Navalny-t – të cilët premtuan se do të transmetonin drejtpërdrejt online ngjarjet e ditës – akuzuan Vladimir Putinin për vrasjen e tij, sepse udhëheqësi rus thuhet se nuk mund ta duronte mendimin që Navalny të lirohej në një shkëmbim të mundshëm të burgosurish.

Ata nuk kanë nxjerrë prova në mbështetje të kësaj akuze, por kanë premtuar se do të shpjegojnë se si u vra dhe nga kush.

Funerali me pengesa

Ndërsa Rusia përgatitet për funeralin e Navalny, çdo hap i familjes së tij përballet me pengesa. Nëna e tij duhej të luftonte me ditë për të marrë trupin e tij. Autoritetet u përpoqën ta shantazhonin atë që të bënte një funeral të qetë në rajonin e largët të Arktikut ku ajo kishte vdekur.

Policia ruse do të regjistrojë pasaportat e pjesëmarrësve që mbërrijnë në Kishën e Ikonës së Nënës së Zotit në një zonë të qetë banimi të Moskës, pasi përpjekjet për të pajtuar makinat e varrimit për të bartur trupin e politikanit të ndjerë të opozitës rus në funeralin e tij u bllokuan dje nga persona të panjohur, siç njoftuan bashkëpunëtorët e tij.

Kira Jarmis, përfaqësuesja e Navalny për shtyp, tha në një postim në platformën e rrjeteve sociale X se persona të panjohur kanë kërcënuar përmes telefonit shtëpitë e funeralit që kanë makina varrimi, si rezultat i të cilave askush nuk pranoi të transportonte trupin.

“Në fillim nuk na lejuan të merrnim me qira një sallë ceremonie për lamtumirën e Alexeit. Tani që shërbimi i varrimit duhet të bëhet thjesht në kishë, shtëpitë e varrimit na thonë se asnjë makinë e varrimit nuk do të pranojë ta transportojë trupin e tij atje”, shkruan Jarmis në X. Ivan Zhdanov, një tjetër bashkëpunëtor i ngushtë, tha se ekipi i Navalny-t do të zgjidhte gjithsesi.

Varrimi është planifikuar të bëhet sot në Maryino, në periferi të Moskës.

Të mërkurën, përfaqësuesit e Navalny njoftuan se shërbimi përkujtimor do të mbahet në orën 14:00 me orën e Moskës në Kishën e ikonës së Virgjëreshës Mari “Quench My Sorrows My Sorrows” dhe varrimi do të bëhet më pas në afër varrezave “Borisovskoye” në orën 16:00 (15:00 me orën greke).

Funerali do të transmetohet gjithashtu online në kanalin e Navalny në YouTube.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts