Bota

Trump është gati të bëhet 3 miliardë dollarë më i pasur, por kjo ende nuk i zgjidh problemet e tij financiare

trump eshte gati te behet 3 miliarde dollare me i pasur por kjo ende nuk i zgjidh problemet e tij financiare
trump eshte gati te behet 3 miliarde dollare me i pasur por kjo ende nuk i zgjidh problemet e tij financiare

Investitorët kanë miratuar një marrëveshje të premten për ta bërë pronarin e Truth Social Trump Media një kompani të tregtuar publike. Drita jeshile nga aksionerët heq një pengesë të madhe për një bashkim të vonuar prej kohësh që do të gjenerojë një fitim të papritur shumë miliardë dollarësh për ish-Presidentin Donald Trump në një kohë kur ai po përballet me presion të madh financiar dhe ligjor.

Sipas një totali të votimit paraprak të shpallur gjatë takimit, shumica e aksionarëve të Digital World Acquisition Corp votuan në favor të marrëveshjes për t’u bashkuar me Trump Media. Kompanitë kanë treguar se bashkimi mund të mbyllet në fillim të javës së ardhshme. Kompania e re do të quhet Trump Media & Technology Group dhe do të tregtohet me shenjën DJT, inicialet e Trump. Ajo do të zotërojë platformën e vështirë të mediave sociale të Trump, Truth Social.

Aksionarët votuan për të miratuar bashkimin e Trump Media me një kompani me kontroll të zbrazët , pas disa vitesh pengesash ligjore dhe rregullatore. Trump do të zotërojë një aksion dominues në një kompani publike, me aksione me vlerë më shumë se 3 miliardë dollarë me çmimet aktuale të tregut.

Megjithatë, ekspertët i thonë CNN se ka shumë arsye praktike, financiare dhe ligjore pse kjo marrëveshje nuk ka gjasa të zgjidhë krizën e afërt të parave të Trump. “Presidenti Trump nuk do të jetë në gjendje të fitojë para menjëherë nga ky aksion,” tha Matthew Kennedy, strateg i lartë i tregut të ofertave publike në Renaissance Capital.

Trump përballet me një afat të hënën për të postuar një obligacion prej 464 milionë dollarësh në çështjen e mashtrimit civil të Nju Jorkut kundër tij, në të kundërt prokurori i përgjithshëm i Nju Jorkut mund të përpiqet të konfiskojë fushën e tij të golfit dhe pronën private në veri të Manhatanit, ose asete të tjera.

Lajmi i mirë për Trump është se ka stimuj të fortë për aksionerët që të miratojnë bashkimin me Digital World Acquisition Corp. Nëse merr dritën jeshile nga aksionerët, Trump qëndron të jetë aksionari dominues, me një aksion prej të paktën 58.1%, sipas dosjeve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts