Bota

Trump në vështirësi financiare, ish-Presidenti nuk mund të sigurojë paratë e garancisë në gjyqin për mashtrim

trump ne veshtiresi financiare ish presidenti nuk mund te siguroje parate e garancise ne gjyqin per mashtrim
trump ne veshtiresi financiare ish presidenti nuk mund te siguroje parate e garancise ne gjyqin per mashtrim

Donald Trump deri më sot nuk ka arritur të sigurojë marrjen e një garancie që do t’i lejonte atij të apelonte një gjobë prej 454 milionë dollarësh në gjyqin për mashtrimi civil në Nju Jork  zbuluan avokatët e tij sot.

Trump duhet të gjejë paratë ose të paguajë një obligacion për të parandaluar autoritetet që të konfiskojnë pronat e tij, ndërkohë që ai apelon vendimin e gjyqtarit Arthur Engoron të 16 shkurtit që e urdhëron atë dhe të pandehurit të paguajnë 464 milionë dollarë në gjobë dhe interes për keqdeklarimin e vlerave të pronës.

Në një seancë gjyqësore të hënën, avokatët e kandidatit republikan për president i kërkuan një gjykate të apelit të nivelit të mesëm që të vononte zbatimin e vendimit, duke argumentuar se shuma ishte e tej fryrë.

Ata thanë se të pandehurit u ishin drejtuar deri më tani 30 kompanive të sigurimit përmes katër ndërmjetësve të veçantë për të marrë një obligacion. “Zbatimi i një kërkese të pamundur të obligacioneve si kusht apelimi do të shkaktonte lëndime të pariparueshme për të pandehurit”, u shprehën avokatët e Trump.

Avokatët kërkuan që ai të lejohej të paguante një obligacion prej 100 milionë dollarësh ndërkohë që ai apelonte vendimin. Një kompani lidhëse do të ishte në pritje për çdo pagesë nëse Trump humbet apelin e tij dhe provon se nuk është në gjendje të paguajë. Avokatët përfshinin një deklaratë nga Gary Giulietti, një ekzekutiv me ndërmjetësimin e sigurimeve Lockton Companies, të cilin Trump e ka punësuar për të ndihmuar në marrjen e një obligacioni.

Giulietti shkroi se një obligacion për plot 464 milionë dollarë “nuk është i mundur në rrethanat e paraqitura”, duke vënë në dukje se shumë garanci nuk do të lëshonin bono mbi 100 milionë dollarë dhe ishin të gatshëm të pranonin vetëm para ose letra me vlerë dhe jo pasuri të paluajtshme si kolateral.

Trump mohoi shkeljen nga ana e tij në këtë çështje, e cila u paraqit nga Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James në gjykatën e Manhattanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts