Bota

U kritikua pas deklaratave për Krimenë, Presidenti i Polonisë konfirmon mbështetjen për Ukrainën

u kritikua pas deklaratave per krimene presidenti i polonise konfirmon mbeshtetjen per ukrainen
u kritikua pas deklaratave per krimene presidenti i polonise konfirmon mbeshtetjen per ukrainen

Presidenti i Polonisë ka deklaruar se ka qenë gjithmonë i palëkundur në mbështetjen e tij për Ukrainën, pasi u kritikua se tha se nuk ishte i sigurt nëse Kievi do të ishte në gjendje të rimarrë kontrollin e Krimesë.

Varshava ka qenë një nga mbështetësit më të vendosur të Kievit që kur Rusia pushtoi vendin në vitin 2022 dhe ka thënë se Ukraina duhet të rimarrë kontrollin mbi të gjithë territorin e saj në mënyrë që të pengojë Moskën nga agresioni i mëtejshëm.

Andrzej Duda e ka përsëritur këtë qëndrim gjatë një interviste të premten. Megjithatë, kur u pyet nëse besonte se Ukraina do të ishte vërtet në gjendje të rimarrë Krimenë, ai tha: “Është e vështirë për mua t’i përgjigjem kësaj pyetjeje. Nuk e di nëse Ukraina do ta rimarrë Krimenë, por besoj se do të rimarrë Donetsk dhe Luhansk”.

Ai tha se gadishulli i Krimesë, të cilin Rusia e pushtoi në vitin 2014, ishte “një vend i veçantë … edhe për arsye historike. Sepse në fakt, nëse shikojmë historikisht, në shumicën e kohës ishte në duart e Rusisë”.

Pjesë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk në Ukrainën lindore u morën gjithashtu nga forcat e mbështetura nga Moska në vitin 2014 dhe janë goditur gjatë rrjedhës së luftës aktuale, ndryshe nga Krimea. Megjithatë Ukraina është zotuar të rimarrë çdo centimetër të territorit të saj, përfshirë Krimenë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts