Bota

Zgjedhjet për Parlamentin Europian, zyrtarët e lartë të BE takohen për të krijuar aleanca

zgjedhjet per parlamentin europian zyrtaret e larte te be takohen per te krijuar aleanca

Zyrtarët e lartë të partisë së BE-së do të takohen sot për të krijuar grupe dhe aleanca për pesë vitet e ardhshme.

parlamenti-europian

Qendra pro-evropiane është forca më e madhe në parlament, por peizazhi politik rreth tij ka ndryshuar.

Grupet liberale të gjelbra dhe pro-biznesit në të gjithë Evropën pësuan disfata, ndërsa e djathta ekstreme përparoi.

Kjo do të ngadalësojë vendimmarrjen dhe miratimin e legjislacionit për çështjet që variojnë nga ndryshimet klimatike te subvencionet e fermave.

Kryetarët e partive do të zhvillojnë nesër bisedimet e tyre të para zyrtare dhe presidentët dhe kryeministrat e BE-së do të mbajnë një samit më 17 qershor për të vlerësuar rezultatet.

Ata gjithashtu do të diskutojnë nëse do të kthehet Ursula von der Leyen në krye të degës së fuqishme ekzekutive të BE-së, Komisionit Evropian.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.co

Similar Posts