Bota

Hakmarrja amerikane/ Iraku paralajmëron për pasoja katastrofike për rajonin, reagon ashpër edhe Irani dhe Siria

hakmarrja amerikane iraku paralajmeron per pasoja katastrofike per rajonin reagon ashper edhe irani dhe siria
hakmarrja amerikane iraku paralajmeron per pasoja katastrofike per rajonin reagon ashper edhe irani dhe siria

Ministria e Jashtme e Irakut ka thirrur të dërguarin e SHBA-së në Bagdad për të dorëzuar një memorandum zyrtar proteste mbi sulmet hakmarrëse ajrore të SHBA-së të nisura gjatë natës, raporton agjencia shtetërore e lajmeve INA.

Reagimi vjen pasi Shtetet e Bashkuara thanë se nisën sulme hakmarrëse në 85 objektiva në Siri dhe Irak. Në një deklaratë, zëdhënësi i qeverisë irakiane Bassem al-Awadi thotë se sulmet e SHBA-së goditën lokacione në qytetet irakiane Akahat dhe al-Qaim, “duke përfshirë zonat ku janë vendosur forcat tona të sigurisë”. Deklarata akuzon SHBA-në për kthimin e territorit të Irakut në një “shesh beteje për larje hesapesh”.

Ai vazhdon duke thënë se është e domosdoshme që “të gjitha palët e përfshira të kuptojnë se toka dhe sovraniteti i kombit tonë nuk duhet të shërbejnë si një skenë për shkëmbimin e mesazheve apo shfaqje të forcës nga kundërshtarët”.

Qeveria irakiane thotë se të paktën 16 persona, përfshirë civilë, janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur në vend si rezultat i sulmeve të kryera nga ushtria amerikane gjatë natës. Një zëdhënës i përshkroi sulmet, të cilat synonin milicitë dhe interesat e mbështetura nga Irani, si një agresion të ri kundër sovranitetit të Irakut, duke thënë se ato e vendosën Irakun dhe rajonin në buzë të humnerës.

Nga ana tjetër, Ministria e Jashtme e Sirisë ka dënuar sulmet gjatë natës së SHBA-së ndaj objektivave në Irak dhe Siri. Në një deklaratë, të shpërndarë nga agjencia e lajmeve Sana, ajo thotë se sulmet e SHBA kanë vërtetuar “edhe një herë se… forcat e saj ushtarake kërcënojnë paqen dhe sigurinë ndërkombëtare dhe ndezin konfliktin në rajon”. Qeveria siriane kundërshton praninë amerikane në vendin e saj, duke e quajtur atë një okupim.

Siria u rikthye si anëtare e Ligës Arabe me ndikim vitin e kaluar , më shumë se një dekadë pasi u përjashtua për shtypjen brutal të protestave pro-demokracisë, të cilat çuan në luftën civile të vazhdueshme. SHBA, Britania e Madhe dhe vende të tjera perëndimore kritikuan masën dhe së fundmi ritheksuan se nuk do të rivendosin marrëdhëniet me qeverinë siriane të Presidentit Bashar al-Assad.

Ndërkaq, Irani nëpërmjet një zëdhënësi të Ministrisë së Jashtme dënoi “me forcë” sulmet e SHBA në Irak dhe Siri. Në një deklaratë, Nasser Kanaani i përshkruan sulmet hakmarrëse si “shkelje të sovranitetit dhe integritetit territorial” të të dy vendeve. Ai thotë se sulmet përfaqësojnë “një tjetër gabim aventuresk dhe strategjik nga Shtetet e Bashkuara që do të rezultojë vetëm në rritjen e tensionit në destabilitet në rajon”.

Baza amerikane e cila u godit të dielën e kaluar në një sulm vdekjeprurës me dron në një cep veri-perëndimor të Jordanisë është një nga më shumë se një duzinë ku personeli ushtarak amerikan vepron në Irak, Jordani dhe Siri.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News botasot.co

Similar Posts